اثر فرادرمانی بر ارتقاء کیفیت زندگی
ایلنا: نزدیک به ۲۰۰ تن از اعضای هیات علمی، پزشکان متخصص و کارشناسان دانشگاه های علوم پزشکی کشورمان از تاریخ ۱۷ تا ۱۹ اسفندماه ۱۳۸۹ درجمع شدند تا در قالب برگزاری همایش «کیفیت زندگی و ارتقای سلامت» به بررسی یکی از مهمترین جنبه های زندگی بشر که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، بپردازند.

برگزاری این همایش بهانه ای شد تا برخی از دست اندرکاران نظام سلامت کشور از دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، کرمان، بابل، تهران، همدان، اصفهان، شیراز، گلستان، سیستان و بلوچستان، بندر عباس و بندر گز به بررسی ابعاد مختلف کیفیت زندگی به عنوان یکی از مهمترین پارامتر های توسعه اقتصادی و اجتماعی بپردازند. موضوعی که به تازگی در ایران شاهد اهمیت دادن بیشتری به آن هستیم. به گزارش خبرگزاری ایلنا، در این همایش سه روزه که با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مرکز ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و دانشگاه آزاداسلامی واحد چابهار برگزار شد ۳۶۲ مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش مورد بررسی قرار گرفت که از این میزان ۶۵ مقاله در قالب سخنرانی و ۷۹ مقاله به صورت پوستر پذیرفته شد.

دبیر علمی همایش «کیفیت زندگی و ارتقای سلامت» با اشاره به اهمیت توجه به ارتقای کیفی زندگی انسان گفت: موضوع کیفیت زندگی در تقابل با شاخص های بهداشتی و درمانی که قبلا تحت عنوان شاخص امید به زندگی به کار می رفت، ابداع شده است. علی نویدیان با اشاره به تلاش های نظام های بهداشتی و درمانی صورت گرفته به منظور افزایش مدت عمر انسان تصریح کرد: این تلاش ها نهایتا به افزایش شاخص های امید به زندگی در سالهای اخیر منجر شده است؛ موضوعی که افزایش این شاخص را در ایران به بالای ۷۰ سال رسانده است. این در حالی است که در این سالها کمتر به به جنبه های کیفی زندگی توجه شده و با وجود اینکه از برخی از جنبه ها مانند شادکامی، سعادت و خوشبختی انسانی نام برده شده ولی توجه زیادی به این بخش مهم از ابعاد انسانی صورت نگرفته است. رئیس دانشکده پرستاری و مامایی زاهدان از ارائه شاخص دیگری تحت عنوان امید به زندگی در سالهای اخیر خبر داد که ترکیبی از شاخص های کمیت و کیفیت زندگی در سالهای باقی مانده عمر است و میزان بهره وری عمر را در برمی گیرد که به عنوان شاخص علمی قلمداد می شود که در این نشست تخصصی سه روزه به آن پرداخته شده است. عضو هیات مدیره دانشگاه علوم پزشکی زاهدان همچنین از حضور طب مکمل ایرانی فرادرمانی- سایمنتولوژی به منظور ارتقای سطح کیفی زندگی انسان در این همایش خبرداد و گفت: موضوع کیفیت زندگی موضوعی چند وجهی است لذا با توجه به اینکه مفهوم موضوعی و ذهنی دارد به همین دلیل موضوعی پویا است لذا بخشی از آن به مسائل روانشناختی و موضوعات برداشت یا الگوهای ذهنی که فرد ممکن است در زندگی داشته باشد، مربوط می شود تا آن جنبه های زندگی در رضایتمندی زندگی انسان تاثیر گذار باشد.

به نظر می رسد که درمان های مکمل یا فرادرمانی می تواند تاثیراتی را حداقل از لحاظ موضوعی بر روی کیفیت زندگی و رضایت از زندگی ایفا نماید. نویدیان با اشاره به ارائه مقاله ای تحت عنوان “تأثیر فرادرمانی بر کیفیت زندگی” در این همایش که نقش فرادرمانی را در ارتقای کیفیت زندگی مورد بررسی قرار می داد، ابراز امیدواری کرد برگزاری همایش کیفیت زندگی و ارتقای سلامت بابی باشد برای بررسی بیشتر اثرات این طب مکمل ایرانی بر روی بالا بردن کیفیت زندگی انسانها. دبیر علمی همایش با اشاره به فعالیت های تحقیقاتی مرکز ارتقای سلامت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام آمادگی کرد که مباحث تحقیقات فرادرمانی و سایمنتولوژی در کمیته تخصصی این مر کز بررسی شود. وی افزود: آمادگی داریم تا از فعالیت های تحقیقاتی طب مکمل ایرانی در زمینه ارتقای کیفی زندگی حمایت کنیم.

تحقیقات عملی فرادرمانی تلنگری برای جامعه علمی کشور

دکتر فتحیه ساروی دبیر اجرایی همایش کیفیت زندگی و ارتقای سلامت نیز در حاشیه این همایش سه روزه با اشاره به پذیرفته شدن مقاله فرادرمانی در قالب سخنرانی در این همایش تاکید کرد: دیدگاهی که این گروه مطرح می کنند بسیار اهمیت دارد زیرا ارتقای کیفیت زندگی مردم این جامعه است که باید ارتقا یابد.

به منظور فراهم کردن شرایط لازم برای ارتقای کیفیت زندگی بیماران باید کل جامعه را به عنوان مددجو در نظر گرفت که دیدگاه فراکل نگری به خوبی به این مهم پرداخته است. ساروی تاکید کرد: همانطور که این دیدگاه مطرح می کند مسائل بهداشت روانی مسائلی کلی نگر است و نمیتوان به صورت فردی به موضوع پرداخت. وی با بیان اینکه این دیدگاه اگرچه پیش از این در تئوری ها مطرح بوده است ولی تا کنون کاری عملی در این زمینه صورت نگرفته بود، افزود: مطرح شدن نتایج دیدگاه فراکل نگری و طب مکمل فرادرمانی بر ارتقاء کیفیت زندگی، تلنگری تکان دهنده برای جامعه علمی حاضر در همایش بود و این ضرورت را مطرح کرد که باید بیش از این ها به دستاوردهای این گروه پرداخته شود.

شهلا شفیعی عضو کمیته علمی همایش “کیفیت زندگی و ارتقاء سلامت” وعضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این همایش با اشاره به اهمیت معرفی دیدگاه های نو در زمینه کیفیت زندگی تصریح کرد: مقاله ای که با موضوع فرادرمانی درقالب سخنرانی ارائه شد بسیار جالب بود و بررسی همه جانبه انسان را در کیفیت زندگی مد نظر قرار می داد. وی با تاکید بر اینکه ارائه نشریاتی حاوی گزارشات علمی از تأثیر “فرادرمانی” و “سایمنتولوژی” در کنار سخنرانی مذکور، کمک کرد تا با دستاوردهای این دو روش طب مکمل ایرانی در حوزه های مختلف بیشتر آشنا شویم، تصریح کرد: این دیدگاه جنبه هایی از انسان را بررسی می کند که دسترسی به آن بسیار دشوار است.

به مفهوم دیگر جنبه ای که این دیدگاه به آن می پردازد بسیارخاص است و در عین حال اهمیت بسیار زیادی بر کیفیت زندگی انسان دارد چراکه بررسی انسان از لحاظ روحی و معنوی که در فرادرمانی صورت می گیرد حوزه ای بسیار حائز اهمیت است. وی گفت: در راستای رسیدن ایران به مقام یک منطقه در حوزه ایجاد علم و براساس تأکید مقام معظم رهبری بر این مهم، سمینارها و همایش ها باید به بستری به منظور معرفی علوم نو و به اشتراک گذاشتن نتایج تحقیقات مختلف بدل شود. در اینصورت این مهم می تواند شناساندن توانایی های علمی کشورمان را به همراه داشته باشد تا از آن به منظور ارتقای رتبه علمی ایران در خاورمیانه بهره گیری شود. عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطر نشان کرد: در این راستا باید از همه منابع موجود در کشور بهره گیری کرد و حضور گروه های تحقیقاتی در سمینارها بستر مناسبی را برای چنین تعاملاتی فراهم می سازد. مرجان ملکی ارائه دهنده مقاله “تأثیر فرادرمانی بر کیفیت زندگی” نیز در خصوص این حضور اظهار داشت: با توجه به اینکه موضوع ما جدید و بی سابقه بود، استقبال بسیار خوبی از آن صورت گرفت و امیدواریم که این قدم بتواند نقطه عطفی برای گسترش تئوری های “فرادرمانی” و “سایمنتولوژی” باشد و این روش ها به عنوان راهکارهایی برای ارتقاء کیفیت زندگی افراد مورد استفاده وسیع تری قرار گیرند.